Ford

Sprzęgło samochodowe także ulega zużyciu i wymaga wymiany, jeżeli nie działa prawidłowo. Często problem w wyższym stopniu dotyczy samochodów, które wyposażone są w dwumas. Są to w szczególności Renault, Fiat, Ford. Wówczas sprzęgło nawet po 40 tysiącach kilometrów jazdy może zacząć dawać niepożądane objawy wymagające konsultacji ze specjalistą. Zazwyczaj okazuje się, że konieczne jest nie tylko wymienienie sprzęgła, ale też dodatkowym wydatkiem jest dwumas. W nowych samochodach sprzęgło (jak podaje np. Ford lub Fiat) ma żywotność od około 50 do 100 tysięcy kilometrów.

Koło dwumasowe Ford

Objawami, jakie daje nieprawidłowo działające sprzęgło, są głównie brak reakcji samochodu przy ruszaniu z miejsca, ślizganie się tarczy sprzęgła przy przyspieszeniu samochodu, zwłaszcza podczas jazdy pod górkę na wyższych biegach. Także symptomem może być brak możliwości włączenia biegów, szarpanie pojazdu w trakcie ruszania, dźwięki dochodzące ze skrzyni biegów. Gdy problemem jest także koło dwumasowe, pojawiają się odczuwalne wibracje. Dodatkowo objawem może być nieprzyjemny zapach wydzielany przez zużyte okładziny sprzęgła i sprzęgło, które „bierze wysoko”.

 Ford

Wymiana kompletu sprzęgła i dwumasy chociażby w przypadku Renault to wydatek powyżej 2 tysięcy. W takich przypadkach regeneracja sprzęgieł czy kół dwumasowych jest zachęcającym rozwiązaniem. Profesjonalna regeneracja sprzęgieł dwumasowych nie jest wysokim wydatkiem, a dodatkowo objęta jest gwarancją, co powoduje, że nawet w przypadku pojawienia się usterki w okresie gwarancyjnym, zostanie ona usunięta przez serwis, który dokonał regeneracji.