Skoda

W wielu modelach samochodów marki Skoda montuje się koła dwumasowe i sprzęgła dwumasowe. Te elementy układu napędowego są przeznaczone do stabilizowania drgań powstałych podczas jazdy, a także poprawiają żywotność innych elementów – skrzyni biegów, sprzęgła, a także obniżają zużycie paliwa. Koło zamachowe dwumasowe jest jednak tym elementem, który wymaga regularnej wymiany, a przy tym również jest dość drogie.

 

Awarie zdarzają się przede wszystkim po przejechaniu około 150 000 – 200 000 kilometrów, chociaż dystans ten może być również krótszy. Głównymi czynnikami wpływającymi na żywotność koła dwumasowego jest styl jazdy kierowcy oraz jakość samego elementu, ponieważ w niektórych modelach jest on bardziej podatny na awarie. Zbyt brawurowa jazda, szybkie przyspieszanie i hamowanie, ruszanie z piskiem opon powodują, że dwumas może zniszczyć się dość szybko. Pierwszymi objawami uszkodzenia są w szczególności stukotanie i klekotanie dobiegające z silnika i skrzyni biegów, szarpanie przy ruszaniu, nadmierne drgania przy jałowym biegu. Gdy pojawiają się one w samochodzie, trzeba przygotować się na wydatek związany z naprawą lub wymianą koła dwumasowego, a także często sprzęgła na nowe.

 Skoda

Niesprawne koło dwumasowe – Skoda. Istnieją dwa rozwiązania – można zakupić nowe koło dwumasowe i sprzęgło w zestawie lub też zdecydować się na dokonanie ich regeneracji. Koszty związane z zakupem nowego zestawu to wydatek rzędu 1500-2000 złotych zależnie od modelu samochodu. Do kosztów zakupu trzeba doliczyć także opłatę za montaż. Zdecydowanie bardziej korzystnym cenowo rozwiązaniem jest skorzystanie z usługi regeneracji kół dwumasowych i sprzęgieł. Czynność ta polega na wymianie elementów zniszczonych i niesprawnych w kole, a także na jego przeszlifowaniu oraz wyważeniu. W ten sposób zregenerowane koło dwumasowe i sprzęgło działają jak nowe, a właściciel samochodu może oszczędzić na wymianie tych części. To oferta skierowana do każdego, kto chce niskim kosztem naprawić koło dwumasowe i sprzęgło w swojej Skodzie. To się opłaca!